Դուք լսում եք «Բազմազանության ձայնը» մեդիան, որը թողարկելով #5PrideStories փոդքասթերի շարքի առաջին էպիզոդը՝ հյուրընկալել է Արտակ Ադամին, որը էկո քվիր ակտիվիստ է, բնապահպան և հանդիսանում է «Բազմազանություն» ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահը։
Ադամի հետ զրույցը սկսվում է նրա կողմից բարձրաձայնվող տեղական և գլոբալ խնդիրներից, որոնք մտահոգում են նրան և որոնց շուրջ էլ Ադամը ծավալում է իր ակտիվիստական գործունեությունը։ Նա նշում է․
– Մենք ապրում ենք մի հասարակության մեջ, որտեղ շատ խնդիրներ կան, սկսած ընտանեկան բռնությունից, ընդհուպ մինչև բնության վատթարացումը։ Վերջինս ոչ միայն տեղական խնդիր է, այլ նաև՝ համաշխարհային: Մենք ապրում ենք մի իրականության մեջ, որտեղ բնությունը այնքան ոչնչածված է ու վնասված, որ նույնիսկ հետ բերել նախկին վիճակին էլ չենք կարող, բայց կարող ենք կանխել հետագա վնասումը: Ես էլ մարդ եմ, որը հետաքրքրված է բնության պահպանությամբ, մյուս կողմից վեգան գաղափարախոսության կրողն եմ, որն ինքնին կենդանիների իրավունքների մասին է։ Բնականաբար չեմ կարող անտարբեր լինել այդ հարցերի շուրջ ու արդեն մի քանի տարի է ինչ ներգրավված եմ բնության պահպանման մի քանի շարժումներում: Այդ շարժումներն ուղղված են ոչ միայն բնության պահպանմանն, այլ նաև կենդանիների իրավունքներին, կամ համայնքային մակարդակում բնապահպանությանը՝ օրինակ Ամուլսարը և այլն:
Քանի որ ինձ շատ հոգեհարազատ է բնության հետ հաղորդակցությունը, այսինքն ես շատ կարևորում եմ մարդ – բնություն հարաբերություններում հավասարակշռությունը, ես փորձում եմ պահել դա, նույնիսկ անձնական մակարդակում: Վերջին շրջանում ավելի շատ եմ փորձում հանդես գալ բնապահպանական միջոցառումներ իրականացնելով։ Խնդիրը բնության պահպանության անհրաժեշտությունն է այս պահին և շատ ակտուլ ու կարևոր է, որովհետև մենք արդեն իսկ տեսնում ենք բնության դեգրադացիայի հետևանքները:
Ներկայացնելով այս ամենը, Ադամը խոսում է նաև որպես ԼԳԲՏ անձ ակտիվիստական գործունեության մեջ ներգրավված լինելու մասին, նշելով, որ հաճախ մի շարք խնդիրների է բախվում իր սեռական ուղղվածության ու գենդերային ինքնության պատճառով։ Մյուս կողմից հավելում է, որ չնայած այս ամենին, պետք է շարունակենք ակտիվորեն պայքարել հանուն մեր հնարավորությունների ստեղծման ու կարծրատիպերի կոտրման։
Ներկայացնում է բուսակերության ու վեգանության մասին, թափոնների ու աղբի տարանջատման, թափոնների վերամշակման կարևորության ու մի շարք այլ կարևոր գործողությունների մասին, որոնք կարող են էականորեն փոխել ու բարելավել մեր կենցաղը, կյանքի որակը ինչպես համայնքային, այնպես էլ պետական մակարդակում։
Զրույցում առանձնահատուկ կարևորում է այն պնդումը, որ ԼԳԲՏՔ+ անձինք միշտ ավելի իրազեկ են ու միշտ գտնվում են ցանկացած պայքարի առաջնագծում։ Նշում է․
-Դա իրականում, ոչ թե կարծրատիպ է, որ ԼԳԲՏ անձիք ավելի իրազեկ են, այլ իրականություն է: Որովհետև ԼԳԲՏ անձինք լինելով ամենա խոցելի և թիրախավորված խումբը հասարակության մեջ, ավելի շատ տեղեկատվություն են ձեռք բերում տարբեր հարցերի շուրջ, քանի որ ավելի շատ են կարիք ունենում ուսումնասիրելու որևէ հարց կամ խնդիր՝ կանխարգելելու իրենց նկատմամբ կարծրատիպային մոտեցումը, խտրականությունը, բռնությունը, խարանը, որոնք տարբեր ձև են դրսևորվում, -և հավելում է, որ ԼԳԲՏՔ+ անձինք ավելի ապրումակից են, առավել ևս կենդանիների նկատմամբ: Նա դիտարկման տակ է վերցնում հայրիշխանական կարգերն ու համեմատում կենդանիների նկատմամբ մարդկանց վերաբերմունքի հետ։
Նա վստահ է, որ եթե մարդիկ սկսեն թափոնները տեսակավորել, վերամշակել և խնայողաբար վերաբերվել բնությանը՝ ավելի առողջ միջավայր կունենանք: Մյուս կողմից, խորհուրդ է տալիս ծառ տնկել՝ փրկելու բնության վատթարացումը և հարգել այլոց ինքնությունները, ընդունելով, որ ոչ ոք վերադաս չէ մյուսից։

Вы слушаете медиа «Голос разнообразия» и это первый выпускиз пяти серий подкастов #5PrideStories и принял участие в нем Артак Адам — эко-активист и защитник окружающей среды, который является президентом-основателем общественной организации «ДайверСити».
Разговор с Адамом начинается с локально-глобальных вопросов, которые он поднимает, которые его волнуют, вокруг которых Адам осуществляет свою активистскую деятельность. Он упоминает:
— Мы живем в обществе, где много проблем, от домашнего насилия до ухудшения состояния природы. Последнее является не только локальной проблемой, но и глобальной. Мы живем в реальности, где природа настолько опустошена и повреждена, что мы даже не можем вернуть ее в прежнее состояние, но можем предотвратить дальнейший ущерб. Я тоже человек, который интересуется защитой природы, с другой стороны я носитель веганской идеологии, которая касается прав животных. Конечно, я не могу быть равнодушным к этим вопросам и уже несколько лет участвую в нескольких природоохранных движениях. Эти движения направлены не только на охрану природы, но и на права животных, или на защиту природных ресурсов, таких как Амулсар.
Потому что общение с природой очень близко моему сердцу, мне очень нравится баланс в отношениях человека и природы, я стараюсь его соблюдать, особенно на личностном уровне. В последнее время я пытаюсь придумать больше экологических мер. Проблема необходимости сохранения природы в данный момент очень актуальна и возможна, ведь мы уже видим последствия деградации природы.
Представляя все это, Адам говорит об участии в активистской деятельности в качестве ЛГБТ-людей, отмечая, что часто сталкивается с рядом проблем из-за своей сексуальной ориентации и гендерной идентичности. С другой стороны, добавляет он, несмотря на все это, мы должны продолжать активно бороться за создание наших возможностей и разрушению стереотипов.
Представлено вегетарианство и веганство, сортировка отходов и мусора, мощности по переработке отходов и ряд других важных мероприятий, которые могут существенно изменить и улучшить нашу жизнь, качество жизни как на уровне общества, так и на государственном уровне.
Особенно важно в разговоре утверждение о том, что ЛГБТК+ люди всегда более осведомлены и всегда находятся на фронте правоправной борьбы.
— На самом деле это не стереотип, что ЛГБТ более осведомлены, а реальность. Потому что ЛГБТ, будучи самой уязвимой и целевой группой в обществе, получают больше информации по разным вопросам, так как им необходимо изучить любой вопрос или проблему, чтобы не допустить стереотипов, дискриминации, насилия, стигмы, которые бывают в разной степени, что делает нас более чуткими к животным и к их правам также», — добавил он. Он сравнивает патриархальный порядок, в нашей стране, с отношением людей к животным.
Он убежден, что если люди начнут сортировать отходы, перерабатывать их, бережно относиться к природе, у нас будет более здоровая окружающая среда. Он призывает каждого посадить хоть одно дерево, чтобы спасти природу от разрушения, уважать личность других, признавая, что никто не превосходит другого.