Հուլիսի 27-ի մեկնարկը, որպես Հայաստանում գենդերային հավասարության ազգային օր, տվել է «Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ն (ՀԱԲ ՀԿ)։ Անդրադառնալով գենդերային կրթության կարևորությանը, ՀԱԲ ՀԿ-ն մի շարք քայլեր ու գործողություններ է իրականացրել գենդերային հավասարությանը հասնելու ճանապարհին։ Այսօր «Բազմազանություն» ՀԿ-ն՝ համագործակցելով ոլորտում գործող կազմակերպություններից մի քանիսի հետ, իրականացրեց գենդերային 5-օրյա դիսկուրս։
Գենդերային 5-օրյա դիսկուրսի յուրաքանչյուր վեբինարի համար թիրախավորել էինք արդի ու լուծումներ պահանջող, մյուս կողմի տեղեկատվության ու իրազեկվածության պակասը լրացնող կարևորագույն թեմաներ։
Այսպիսով, հուլիսի 26-ին՝ հյուրընկալեցինք ֆեմինիստ, ակտիվիստ Արփի Բալյանին՝ խոսելու «Ֆեմինիզմի պատմություն» թեմայով։
Հուլիսի 27-ին՝ մեր հյուրն էր Կանանց Ռեսուրսային Կենտրոն Հայաստան ՀԿ-ի աշխատակից, գենդերային հարցերով փորձագետ Աիդա Մարուքյանը, որը խոսեց «Գենդեր, գենդերային կարծրատիպեր» թեմայի շուրջ։
Հուլիսի 28-ին հյուրընկալեցինք «ՖորՖեմ» կանանց իրավապաշտպան ՀԿ հիմնադիր նախագահ Մարիամ Ռավեն Կուրշուդյանին՝ խոսելու «Գենդերային հիմքով խտրականությունը որպես խոչընդոտ կանանց քաղաքական հավասար ներկայացվածությանը» թեմայի շուրջ։
Իսկ հուլիսի 29-ին մեզ հետ էր ՓԻՆՔ իրավապաշտպան ՀԿ գործադիր տնօրեն Մամիկոն Հովսեփյանը, որը խոսեց «Գենդերային հիմքով խտրականությունը ԼԳԲՏԻՔ+ անձանց նկատմամբ» թեմայի շրջանակներում։
Հուլիսի 30-ին վեբինարների շարքն ամփոփեց «Իրավական Նախաձեռնությունների Կենտրոն» ՀԿ հիմնադիր նախագահ Նարե Հովհաննիսյանը, խոսելով «Ազատազրկված կանանց ու աղջիկների հիմնախնդիրները» թեմայի շուրջ։
«Բազմազանություն» սոցիալ-մշակութային, մարդասիրական հասարակական կազմակերպությունը (ՀԿ) ստեղծվել է 2019 թվականին, որի գործունեության նպատակն է նպաստել բազմակարծության և բազմազանության տարածմանը, նպաստել ՀՀ-ում մշակութային բազմազանությանը և քվիր մշակույթի զարգացմանը, մարդասիրության գաղափարախոսության տարածմանը։

27-ого июля отмечается как день гендерного равенства в Армении, основателем которого является «Society Without Violence» НПО. Акцентируя значимость гендерного образования, «Society Without Violence» НПО на пути к достижению гендерного равенства выполнила ряд действий и шагов. Сегодня «Дайверсити» НПО, сотрудничая с несколькими организациями в этой сфере, провела гендерный пятидневный дискурс. В течении этого 5 дневного дискурса мы провели вебинары на актуальные темы, которые требуют решения, а так же на наиважнейшие темы, которые заполнили информационный и уведомительный пробел.
Таким образом 26-ого июля нашей гостьей была феминистка, активистка Арпи Балян, которая говорила на тему «История Феминизма».
27-ого июля нашей гостьей стала сотрудник «Women’s Resource Center, Armenia»  НПО, эксперт по гендерным вопросам Аида Марукян, которая рассказала нам о теме «Гендер, гендерные стереотипы».
28-ого июля к нам подключилась президент-основатель женского правозащитного НПО «4FEM» Мариам Равен Куршудян поговорить на тему «Дискриминация по гендерному признаку, как препятствие для проявления политического равенства женщин».
А 29-ого июля с нами вышел на связь исполнительный директор «ПИНК» — Мамикон Овсепян. С ним мы поговорили на тему «Дискриминация по отношению к ЛГБТК+ людям на гендерной основе»
30-ого июля ряд вебинаров подытожила президент-основатель «Center for Legal Initiatives» НПО Наре Оганесян, поговорив на тему «Основополагающие проблемы освобожденных девушек и женщин».
Социально-культурная, гуманитарная НПО «Дайверсити» была основана в 2019 году. Деятельность организации направлена на распространение и укрепление свободы мнения и самовыражения, на содействие в сфере социализации и защиты прав и интересов лиц, относящихся к ЛГБТК+ сообществу, а также на развитие культурного разнообразия, гуманистической идеологии и квир культуры в Армении.