Ձեռնարկը հրատարակվել է «Բազմազանություն» սոցիալ-մշակութային, իրավապաշտպան ՀԿ-ի կողմից իրականացվող «Նպաստել խտրականության նվազեցմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ։
Ձեռնարկի բովանդակության համար պատասխանատվություն է կրում «Բազմազանություն» ՀԿ-ն, և պարտադիր չէ, որ այն արտահայտի Եվրոպական միության տեսակետները:
Ձեռնարկը կազմեց՝ Արտակ Ադամը
Խմբագիր՝ Անահիտ Մկրտչյան
Համակարգչային ձևավորումը՝ Արաքս Սաֆարյանի
Ձեռնարկի նպատակն է
- ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող խոցելի ու թիրախավորված խմբերի շրջանում իրազեկել նախազորակոչի և զորակոչի գործընթացի և իրենց իրավունքների մասին, դրանց կազմակերպումն ապահովող և բժշկական փորձաքննություններ իրականացնող մարմինների պարտականությունների ու իրավունքների մասին։
Ձեռնարկը նախատեսված է
- նախազորակոչային և զորակոչային տարիքի խոցելի ու թիրախավորված քաղաքացիների համար (ԳԲՏՔ+, հաշմանդամություն ունեցող, ենթամշակութային և հակամշակութային պատկանելություն ունեցող, փոքրամասնություն կազմող ազգային այլ ինքնություն ունեցող անձինք), նրանց ընտանիքի անդամների, խնամակալների, ներկայացուցիչների, նրանց հիմնահարցերով զբաղվող կազմակերպությունների, անհատների, ինչպես նաև իրավաբանների և իրավունքի այս բնագավառով հետաքրքվող այլ անձանց համար:

(руководство доступно только на Армянском языке)
Руководство было опубликовано в рамках осуществляемой программы «Воздействие на уровень снижения дискриминации в Армении», которая осуществляется при финансовой поддержке Евросоюза, со стороны социально-культурной, правозащитной НПО «ДайверСити».
За содержание руководства несет ответственность НПО «ДайверСити», разделение мнения с Евросоюзом не является надлежащим.
Руководство составил: Артак Адам
Редактор: Анаит Мкртчян
Компьютерный дизайн: Аракс Сафарян
Цель руководства
- Уведомить целевые и уязвимые группы граждан РА среди допризывного и призывного возраста об их правах, и о правах и обязанностях, обеспечивающих организацию допризывного и призывного процесса лиц и лиц, проводящих медицинские экспертизы.
Руководство предусмотрено
- Для целевых и уязвимых (ГБТК+, людей имеющих инвалидность, людей имеющих субкультурную и анти-культурную идентичность, составляющие меньшинство людей имеющих другую национальность и отличную идентичность) граждан допризывного и призывного возраста; для членов их семей; опекунов; представителей; организаций и индивидов, которые занимаются их проблемами; а так же для юристов и лиц, которые заинтересованы правом в этой области.