«Բազմազանություն» սոցիալ-մշակութային, իրավապաշտպան ՀԿ-ն 2021 թվականի մարտ-մայիս ամիսների ընթացքում իրականացրեց «Իմ մարմնի իրավունքները» կարճաժամկետ ծրագիրը Հայաստանում Կանանց հիմնադրամի աջակցությամբ, որի նպատակն էր խոսել ու բարձրաձայնել կանանց ու աղջիկների սեռական առողջության ու սեռական վերարտադրողականության մասին՝ ստեղծելով հոլովակներ, որոնք կներկայացնեն վերոնշայլ թեմաները և դրանք պաշտպանող իրավունքները։ Կանանց վերարտադրողականության ու դրա վերաբերյալ իրավունքների հիմնահարցերից ԲՍՄԻ ՀԿ-ն խորությամբ անդրադարձավ վաղամուսնությունների կամ անչափահաս անձանց ամուսնության հիմնախնդրին և այս երևույթի հետևանքներին։ Մյուս կողմից, ծրագրի նպատակներից էր ներգրավել կին ու աղջիկ նույնականացող անձանց, որոնք կներգրավվեն վաղամուսնությունների հիմնախնդրի շուրջ քննարկումներին և կներկայացնեն իրենց տեսակետը, հանդես կգան իրական փաստերով և կփորձեն իրենց կրթական ու տեղեկատվական ներդրումն ունենալ հարցի հիմնախնդրի բարձրաձայնման համար։ Ծրագրի կարճաժամկետ նպատակներն են եղել ստեղծել հոլավակները և վաղամուսնությունների վերաբերյալ իրազեկել ու մասնակից դարձնել երևանաբնակ ու մարզաբնակ երիտասարդներին, իսկ երկարաժամկետ նպատակներն են ունենալ հասանելի տեղեկատվություն, որոնք միշտ կարելի է տարբեր հարթակներում, տարբեր գործընկերների շրջանակների միջոցով ներկայացնել հասարակությանը։
Ծրագրի նկարագրությունը
Ծրագրի առանցքային մոտեցումներից էր աշխատել հիմնականում կին ու աղջիկ նույնականացող անձանց հետ։
Ծրագրի շրջանակներում, համագործակցելով մասնագետների հետ, «Բազմազանություն» ՀԿ-ն նկարահանել է նույնանուն կրթական հոլովակը, որը կարող եք տեսնել կազմակերպության յութուբյան ալիքում։
Ապա ներգրավելով մարզաբնակ և երևանաբնակ անձանց, տարբեր համայնքներից, կազմակերպությունն իրականացրել է քննարկումների շարք վերոնշյալ հիմնախնդրի շուրջ։ Քննարկումները ևս հասանելի են յութուբյան ալիքում, համապատասխան հոլովակաշարում։
Ընդհանուր առմամբ՝ ծրագրի իրականացման ողջ ընթացքում համագործակցել ենք գրեթե 40 անձանց հետ, Հայաստանի տարբեր համայնքներից։

Социально-культурная, правозащитная НПО «Дайверсити» в течении марта, апреля и мая, при поддержке фонда Женщин в Армении, осуществила краткосрочную программу «Право на свое тело», цель которой было поднятие и обсуждение тем про половое здоровье и ре продуктивность женщин и девушек, создавая ролики на обозрение вышеупомянутых тем, а также как быть защищенным, с точки зрения прав. Ре продуктивность женщин и вопросы на законодательном уровне, по данной теме, ДСНПО основательно выразилась, затрагивая проблему раннего брака или брака несовершеннолетних лиц и про последствия данного явления. С другой стороны, еще одной целью программы было вовлечение людей, которые идентифицируют себя как женщины и девушки, они и дальше будут участвовать в подобных обсуждениях и выскажут свое мнение о ранних браках, основываясь на реальных фактах и, по возможности, поделятся своими знаниями и информативным вкладом, поднимая корень проблемы. Краткосрочными целями программы были создать ролики и информирование о ранних браках, вовлечение региональной молодежи и Еревана, а долгосрочными целями являются открытый доступ к информации на любых платформах, возможность представления общества в разных профессиональных сферах.
Описание программы
Ключевым подходом программы заключалась, в основном, в работе с людьми, идентифицирующие себя как девушки и женщины.
В рамках программы, сотрудничая со специалистами, НПО «Дайверсити» создала одноименный образовательный ролик, который доступен на ютуб канале организации.
В следствии вовлечения региональных людей и ереванцев, с разных сообществ, организация осуществила ряд обсуждений вокруг данной проблемы, которые также доступны на ютуб канале в соответствующем плейлисте.
В целом, на протяжении осуществления всей программы мы сотрудничали с около 40 людьми, из разных сообществ Армении.