Ինչու «բանը» դարձավ խոսք, և որն է խոսքի ու լեզվի տարբերությունը։ Ինչու են խոսքի մշակույթում ձեռք բերվել նաև ատելության երանգներ ու նպատակ հետապնդում խտրականացնելու։
Հին հայ քերականության մեջ «բանը» խոսքն է (կամ խոսել)։ Օրինակ «բանբեր» բառը նշանակում է խոսք բերող։ Խոսքը՝ լեզվի, որը խոսողական ունակությունների ընդհանուր համակարգ է, օրինակ ձայնային հնչյունների, ժեստերի կամ գրված նիշերի, կոնկրետ անհատական իրացումն է:
Պարզ է, որ խոսքի միջոցով կարող ենք փոխանցել, տեղ հասցնել ցանկացած միտք, գաղափար։ Հաճախ մտքերը նպատակաուղղված են, ինչը ցանկալի չէ ատելության խոսքի դեպքում։ Նախ, ինչ է ատելության խոսքը և որն է խոսքի ազատության ու ատելության խոսքի այն նուրբ սահմանը, որն այդքան խնդրահարույց է։
Իրավապաշտապան Արման Ղարիբյանի հետ հարցազրույցում պարզեցինք ատելության խոսքի հետ կապված մի քանի հարցեր։
-Ատելության խոսքը գրավոր կամ բանավոր խոսքն է, կամ նույնիսկ խոսքի այլ արտահայտման ձևերը, օրինակ նկարչության կամ երաժշտության ձևերը, որը խիստ բացասական վերաբերմունք է արտահայտում և ատելություն է սերմանում որևէ անձի կամ անձանց խմբի նկտմամբ, պայմանավորված կրոնով, սեռով, գենդերային ինքնությամբ, ազգային հատկանիշներով, սեռական ուղղվածությամբ, հաշմանդամությամբ և այլ սոցիալական հատկանիշներով,- նշում է իրավապաշտպանը հավելելով, ատելություն քարոզելու չորս տեսակները․ հրահրում, տարածում, խրախուսում և արդարացում։
-Խոսքի ազատությունը բացարձակ իրավունք չէ, և ենթակա է սահմանափակման, ուստի խոսքի ազատությունը պետք պետությունը սահմանափակի բոլոր այն դեպքերում, երբ այն վնասում է երրորդ անձանց կամ խախտում է նրանց իրավունքները։ Սա սահմանված է նաև Մարդու Իրավունքների Եվրպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի 2-րդ կետով, որտեղ ասվում է հենց այս մասին, հիմքերից մեկը բերելով այլ անձանց իրավունքները պաշտպանելու նպատակը։ Ուստի խոսքի ազատությունը․․ բոլոր այն դեպքերում, երբ խոսքը տեղավորվում է վերոնշյալ ատելության խոսքի սահմանման մեջ, նորից նշեմ, ատելություն է սերմանում կամ խիստ բացական վերաբերմունք արտահայտում անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ նշյալ հիմքերով, այլևս խոսքի ազատության իրավունքով պաշտպանվող խոսք չէ, հետևաբար պետությունը կարող է և պետք է այն սահմանափակի։
Անդրադառնանք Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Կոնվենցիային։
10-րդ հոդվածը սահմանում է արտահայտվելու իրավունքը․
«Յուրաքանչյուր ոք ունի ազատորեն արտահայտվելու իրավունք։ Այս իրավունքը ներառում է սեփական կարծիք ունենալու, տեղեկություններ և գաղափարներ ստանալու և տարածելու ազատությունը՝ առանց պետական մարմինների միջամտության և անկախ սահմաններից։ Այս հոդվածը չի խոչընդոտում պետություններին` սահմանելու ռադիոհաղորդումների, եռուստատեսային կամ կինեմատոգրաֆիական ձեռնարկությունների լիցենզավորում»։
Հոդվածի 2-րդ մասով խոսվում է սահմանափակումների, պատժամիջոցների մասին․
«Այս ազատությունների իրականացումը, քանի որ այն կապված է պարտավորությունների և պատասխանատվության հետ, կարող է պայմանավորվել այնպիսի ձևականություններով, պայմաններով, սահմանափակումներով կամ պատժամիջոցներով, որոնք նախատեսված են օրենքով և անհրաժեշտ են ժողովրդավարական հասարակությունում` ի շահ պետական անվտանգության, տարածքային ամբողջականության կամ հասարակության անվտանգության, անկարգությունները կամ հանցագործությունները կանխելու, առողջությունը կամ բարոյականությունը, ինչպես և այլ անձանց հեղինակությունը կամ իրավունքները պաշտպանելու, խորհրդապահական պայմաններով ստացված տեղեկատվության բացահայտումը կանխելու կամ արդարադատության հեղինակությունն ու անաչառությունը պահպանելու նպատակով»։
Այս հատվածում կարևոր է խոսել ատելության խոսքի դեմ պայքարի միջազգային փորձի մասին։ Կան արդյոք երկրներ, որոնք սահմանափակում են ատելության խոսքի դրսևորումները։ Այս հարցին ևս իրավապաշտպան Արման Ղարիբյանն անդրադառնում է։
-Ատելության խոսքը սահմանափակված է մի շարք երկրներում։ Որոշներում նախատեսված են քրեական պատասխանատվության, որոշներում վարչական տույժերի մոտեցումը։ Օրինակ 2011թ․-ին Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում դատարանը արգելել է կատարել “Dubula Ibhunu” վերնագիրը կրող երգը (ուշադրություն դարձնենք, որ խոսքը երգի մասին է), որի վերնագիրը թարգմանաբար նշանակում է «Սպանել բոըրին»։ Բոըր անվանում են ՀԱՀ-ում բնակվող հոլանդական ծագում ունեցող էթնիկ խմբին։
Դատարանն արգելել է կատարել այս խմբի դեմ ատելություն քարոզող երգը, քանի որ այս երգով քարոզվում էր սպանել մարդկանց այս ցեղատեսակին։
Չինաստանում էթնիկ ատելություն սերմանելը պատժվում է ազատազրկմամաբ 6 ամից մինչև 3 տարի ժամկետով։ Եթե այս գործողությունները լուրջ հետևանքներ են առաջացրել, արդեն 10 տարի ժամկետով։
Սերբիայում արդելված է էթնիկական, ռասայական կամ կրոնական հիմքերով ատելություն հարուցելը։ Այս դեպքում պատիժը լինում է նվազագույնը՝ կես, առավելագույնը՝ 10 տարի ժամկետով։
Երկրների օրինակները կարող ենք շարունակել։ Ռուսաստանում ևս ատելություն կամ թշնամանք հարուցելը արգելվում է, ինչպես նաև որևէ անձին կամ խմբին ստորացնելը, պայմանավորված սեռով, ռասայով, ծագումով, կրոնով, ինչպես նաև որևէ սոցիալական խմբին պատկանլիությամբ։ Այս դեպքում պատիժը մեծ քանակությամբ տուգանքն է։ Կամ Ֆինլանդիայում արգելվում է հրապարակել որևէ տեղեկատվություն և կարծիք, որը սպառնում կամ վիրավորում է որևէ խմբի պայմանավորված ռասայով, ազգային, էթնիկ պատկանելիությամբ, կրոնով կամ հավատով, սեռական ուղվածությամբ կամ հաշմանդամությամբ։ Պատիժը տուգանքն է, կամ մինչև 3 տարի ազատազրկումը։
Դանիայում արգելված է այն հանրային հայտարարությունը, որը սպառնում, վիրավորում կամ ստորացնում է որևէ խմբի, պայմանավորված սեռով ռասայով, էթնիկ պատկանելիությամբ, սեռական ուղվածությամբ կամ հավատքով։ Պատժվում է տուգանքով կամ մինչև 2 տարի ազատազրկմամբ։ Ինչ վերաբերում է Չիլիին, այստեղ սոցիալական հաղորդակցության ցանկացած միջոցով, որևէ անձի կամ խմբի նկատմամբ ատելություն հարուցելու միտումով արված հրապարակման դեպքերը պատժվում են տուգանքով։ Երկրների ցանկը շարունակվում է, սա բարեբախտաբար ամբողջական երկրների ցանկը չէ։ Պարզապես մի քանի օրինակներ տարբեր մայրցամաքներից, ցույց տալու համար, որ ատելության խոսքի դեմ պայքարը միայն մեկ աշխարհաքաղաքական մոտեցում չէ։
Կարևոր է նաև խոսել ատելության հրահրման մասին։ Այս դեպքում անհրաժեշտորեն չի նշանակում կոչ անել բռնություն գործադրելու կամ այլ քրեական արարքներ գործելու: Հասարակության հատուկ խմբերի դեմ վիրավորանքով, զրպարտությամբ ու ծաղրով հարձակումները կարող են բավարար լինել իշխանությունների համար անպատասխանատու կերպով գործածվող խոսքի դեմ պայքարելու համար: Այս առումով դատարանը սեռական ուղղվածության հիմքով խտրականությունը համարում է նույնքան լուրջ, որքան ռասայի, ծագման կամ մաշկի գույնի հիմքով:
Անդրադառնանք՝ ինչ վիճակ է Հայաստանում։ ՀՀ-ում ատելության խոսքի հետ կապված չարաշահումները համատարած են։ Օրինակ մեդիա դաշտում կամ սոցիալական ցանցերում, հատկապես ֆեյսբուքում։ Շատ հաճախ մարդիկ չունեն սոցցանցերից օգտվելու մեդիա գրագիտություն, որն էլ պատճառներից մեկն է ատելության խոսքի տարածման համար։ Հատկապես ատելության խոսքի տարածում նկատում ենք սոցցանցերում կամ դասական մեդիաներում, բայց դրանք հիմնականում վերցված են կամ հիմնված են այլոց խոսքի վրա։ Այսինքն քիչ են այն լրագրողները, որոնք իրենք են տարածում ատելության խոսքը, բայց սա չի նշանակում, որ չկան նման լրագրողներ։ ԶԼՄ-ները երբեմն ատելության խոսքի տարածողն են, երբեմն դրանց զոհը։ Այնուամենայնիվ, ատելության խոսքի դեպքում մեդիան պետք է պատասխան կրի։ Այստեղ ինչն է հարցը, որ, օրինակ ՀՀ քրեական օրենսգրքով թե՛ ատելության քարոզումը, թե՛ թշնամանք հարուցելը արգելված է, բայց այն խմբերը, որոնք պետք է մտնեն պաշտպանված խմբերի մեջ՝ չկան կամ լիովին պաշտպանված չեն։ Մենք կարիք ունենք ատելության խոսքի մասին օրենքի, որովհետև, եթե դու պատկանում ես որևէ առանձին խմբի և այդ խմբի նկատմամբ վիրավորանք է լինում, դու չես կարող վիրավորանքի մասին ՀՀ ՔՕ այդ հոդվածով դատարան դիմել, որովհետև վիրավորանքը պետք է լինի շատ ուղիղ ու հասցեական, այսինք քեզ պետք է ուղղված լինի, որ դատարանը պատժի ենթարկի։ Իսկ ատելության խոսքի դեպքում պաշտպանության տակ է մտնում խումբը, ու որպես տվյալ խմբին պատկանող, դու կարող ես պաշտապանել քո իրավունքները։ Սա ատելության խոսքի ու վիրավորանքի տարբերակումներից մեկն է։
Ատելության խոսքն ընդհանուր առմամբ տարածված է համացանցում և հասարակության, գուցե ոչ այն պաշտպանված խմբերի նկատմամբ, որոնց մենք գիտենք տարբեր երկրների օրինակներից, բայց անգամ օրինակ քաղաքական հայացքների համար մարդու նկատմամբ ատելության խոսք կամ վիրավորանքներ շատ են հնչում համացանցում և դրանից դուրս։ Ցավոք սրտի, ներկային իշխանությունները ոչինչ չեն անում պատժի միջոցներ սահմանելու համար, ասեմ ավելին, ինչ-որ մի պահի անգամ խրախուսվում էր ատելության խոսքը, պարզապես դա այն ատելությունը չէր դասական իմաստով, ուղղված չէր անձին, զուտ խմբային պատկանելիության հիմքով էր։ Օրինակ կարող ենք նշել նաև, որ նախկին իշխանություններին՝ իրենց քաղաքական կամ կուսակցական պատկանելիության համար ևս ուղղվել են ատելության խոսքեր, կամ իրականացվել են վերբալ բռնություններ և դա մինչև օրս շարունակվում է։ Բայց կուսակցական լինելը չի մտնում պաշտպանված հիմքերի մեջ և նախկին իշխանությունները պաշտպանություն չեն կարող ակնկալել։
Այսպիսով, վերադառնանք և փորձենք հակիրճ ներկայացնել, թե ատելության խոսքի հետ կապված ինչ օրինական կամ հասարակական բացեր ու խնդիրներ ունենք Հայաստանում։
Ամենաառաջին բացը ատելության խոսքն արգելով օրենքի բացակայությունն է։ Խնդրին առնչվող հարակից և օժանդակ իրավական կարգավորումների բացակայությունը կամ չկիրարկումը։ Միջազգային փորձի, մեր իրավական իրականության մեջ չփորձարկումը։ Նախադեպերի պակասը։ Այնուհետև հենց հասարակական մտածելակերպում արմատացած ատելության խոսքը, հասարակությունում սերմանվող և արմատացած բռնության մշակույթը՝ տարբեր խմբերի նկատմամաբ,  ՀՀ Սահմանադրության հակախտրականության մասին հոդվածով պաշտպանված գրեթե բոլոր հիմքերով, սակայն առավել ցայտուն հատկապես կրոնական այլ խմբերի և նույնասեռական, երկսեռական, տրանս և այս սեռական ուղվածություն և գենդերային ինքնություն ունեցող անձանց նկատմամբ։ Թերևս, բացերը շատ են, և ՀՀ-ն շատ աշխատանք ունի անելու պետական և հասարակական մակարդակում ատելության խոսքն արմատախիլ անելու համար։ Եվ այս պարագայում կարևոր է հիշել Կոնֆուցիոսի այս միտքը. ՙՙԵթե դու ատում ես, ուրեմն քեզ հաղթել են՚՚։

Если ты ненавидишь, значит тебя победили
Почему «мысль» стала речью, в чем разница между речью и языком? Почему в культуре речи приобретены оттенки ненависти и преследуют цель дискриминировать?
В древнеармянской грамматике «мысль» — это речь (или говорить). K примеру слово «вестник» означает приносящий весть. Речь идет о языке, который является общей системой разговорных способностей, например, это конкретная индивидуальная реализация звуков, жестов или написанных символов.
Ясно, что посредством речи мы можем передать, донести любую мысль, идею и т. д. Часто мысли целенаправлены, что нежелательно при словах ненависти. Во-первых, что такое слово ненависти и какова та тонкая грань свободы слова и слова ненависти, которая так проблематична?
В интервью с правозащитником Арманом Гарибяном мы выяснили несколько вопросов, связаных с ненавистническими высказываниями.
— Слово ненависти — это письменная или устная речь, или даже другие виды выражение речи, например, рисования или музыки, оно проявляет крайне негативное отношение и сеет ненависть по отношению к человеку или группе лиц, обусловленное религией, полом, гендерной идентичностью, национальными признаками, половой принадлежностью, инвалидностью и другими социальными качествами — отмечает правозащитник, добавляя четыре вида пропаганды ненависти. Подстрекательство, распространение, поощрение и оправдание.
— Свобода слова не абсолютное право, и подлежит ограничению, поэтому государство должно ограничивать свободу слова во всех тех случаях, когда оно вредит третьим лицам или нарушает их права. Это также определено в Европейской конвенции по правам человека, статья 10 пункт 2. Где говорится об этом, приводя в одну из основ, цель защиты прав других лиц. Поэтому свобода слова во всех тех случаях, когда она вписывается в определение вышеизложенного слова ненависти, еще раз отмечу, сеет ненависть или выражает крайне негативное отношение к лицу или группе лиц по указанным основаниям, отныне не слово, защищаемое правом свободы слова, следовательно, государство может и должно ограничить его.
Обратимся К Европейской Конвенции По Правам Человека.
Статья 10 устанавливает право на выражение.
“Каждый имеет право свободно выражаться. Это право включает в себя свободу иметь собственное мнение, получать и распространять информацию и идеи без вмешательства государственных органов и независимо от границ, эта статья не препятствует государствам устанавливать лицензии для радио, телевидения или кинокомпаний”
По части 2 статьи говорится об ограничениях, санкциях.
“Реализация этой свободы, поскольку она связана с обязательствами и ответственностью может быть обусловлена такими формулировками, условиями, ограничениями или санкциями, которые предусмотрены законом и необходимы в демократическом обществе в интересах государственной безопасности, территориальной целостности или общественной безопасности, предотвращение беспорядков или преступлений, здоровье или мораль, как и для защиты репутации или прав других лиц в целях предотвращения раскрытия информации, полученной на конфиденциальных условиях или сохранения авторитета и беспристрастности правосудия.”
В этой части важно отметить о международном опыте по борьбе со словом ненависти. Есть ли страны, ограничивающие проявления ненависти? К этому вопросу также обратился правозащитник Арман Гарибян.
— Слово ненависти ограничено в ряде стран, в некоторых из них предусмотрено уголовная ответственность, а в некоторые административные штрафы. Так в 2011 году в ЮАР суд запретил исполнять песню под названием “Dubula Ibhunu” (обратите внимание, что речь идет о песне), название которого в переводе означает “убить Ибхуну”. Ибхуну называют этническую группу голландского происхождения, проживающую в ЮАР.
Суд запретил исполнять песню, пропагандирующую ненависть к этой группе так как этой песней пропагандировалось убивать эту породу людей.
В Китае призыв к этнической ненависти наказывается лишением свободы сроком от 6 месяцев до 3 лет, если эти действия привели к серьезным последствиям, срок достигает до 10 лет.
В Сербии запрещено разжигать ненависть на этнической, расовой или религиозной основе. В этом случае наказание бывает, как минимум на полгода, максимум на 10 лет.
Примеры стран можно продолжить. В России также запрещается разжигание ненависти или вражды, а также унижение какого-либо лица или группы, обусловленное полом, расой, происхождением, религией, а также принадлежностью к какой-либо социальной группе. В этом случае наказание большой штраф. Или в Финляндии запрещается публиковать какую-либо информацию и мнение, которое угрожает или оскорбляет какую-либо группу, связанную с расой, национальной, этнической принадлежностью, религией или верой, сексуальной ориентацией или инвалидностью. Наказание-штраф или лишение свободы сроком до 3 лет.
В Дании запрещено публичное заявление которое угрожает, оскорбляет или унижает какую-либо группу из-за расы, этнической принадлежности, сексуальной ориентации или веры. Наказывается штрафом или лишением свободы на срок до 2 лет. Что касается Чили, то любые случаи публикации в социальных сетях с целью разжигания ненависти к какому-либо лицу или группе наказываются штрафом. Список стран продолжается, это к счастью не полный список стран. Просто несколько примеров с разных континентов, чтобы показать, что борьба с ненавистью — это не только один геополитический подход.
Важно также сказать о разжигании ненависти. В этом случае не обязательно означает призыв к применению насилия или совершению других уголовных деяний. Нападки с оскорблениями, клеветой и издевательствами в отношении особых групп общества могут быть достаточными для властей в борьбе с безответственным использованием свободы слова. В этом случае суд считает на основе сексуальной ориентации, дискриминацию столь же серьезной как дискриминацию на основе расы, происхождения или цвета кожи.
Возвращаясь к Армении посмотрим какая ситуация здесь? Злоупотребления связанные со словом ненависти в Армении повсеместны. Например, в медиа-поле или в социальных сетях в том числе важно отметить Facebook. Очень часто у людей нет медиа-грамотности чтобы пользоваться медиа и социальными сетями, что является одной из причин распространения слова ненависти. Мы наблюдаем распространение ненависти в соцсетях или классических медиа, но они в основном взяты или основаны на словах других. То есть мало журналистов, которые сами распространяют ненависть, но это не означает что таких журналистов нет. СМИ иногда являются распространителями слова ненависти, иногда их жертвами, тем не менее в случае слов ненависти СМИ должны нести ответственность. В чем вопрос, например, согласно уголовному кодексу РА, запрещена пропаганда ненависти и вражды, но те группы, которые должны войти в защищенные группы, их просто нет или они полностью не защищены. Значит, мы нуждаемся в законе о ненавистной речи, потому что, если ты принадлежишь к какой-либо отдельной группе и в отношении этой группы бывают оскорбления, ты не можешь обратиться в суд по статье РА об оскорблении, поскольку оскорбление по отношению к нам должно быть очень прямыми и адресными, чтобы суд наказал оскорбителя. А в случае слова ненависти под защиту подпадает группа, и как принадлежащий данной группе, ты можешь защитить свои права. Это одно из различий между словом ненависти и оскорблением.
Речь ненависти в целом распространена в интернете и в обществе, возможно не по отношению к тем защищенным группам которых мы знаем из примеров разных стран, но даже, например, за политические взгляды в интернете и за ее пределами звучат слова ненависти или оскорбления в отношении человека. К сожалению, нынешние власти ничего не делают для введения мер наказания, скажу более того, в какой-то момент даже поощрялось слово ненависти, просто это не та ненависть в классическом смысле, не была направлена в отношении личности, а исключительно на основе групповой принадлежности. Например, мы можем отметить, что прежним властям за свою политическую или партийную принадлежность также были направлены слова ненависти, или было совершено вербальное насилие, и это продолжается до сих пор. Но партийность не входит в защищенные основы, и прежние власти не могут ожидать защиты.
Таким образом вернемся и попытаемся вкратце представить, какие законные или общественные пробелы и проблемы связанные со словом ненависти есть у нас в Армении.
Самый первый пробел отсутствие закона, запрещающего слово ненависти. Отсутствие или несоблюдение смежных и вспомогательных правовых регулирований, относящихся к проблеме. Отсутствие прецедентов. Затем, речь именно о ненависти, укоренившейся в общественном менталитете, культура насаждаемого и посевного насилия в обществе по отношению к различным группам почти во всей РА. Однако наиболее ярко в отношении других религиозных групп,  лиц имеющих гомосексуальную, бисексуальную, транс и иную сексуальную направленность, и гендерную идентичность. Пожалуй, пробелов много и РА предстоит много работы, чтобы искоренить слово ненависти на государственном и общественном уровне. И в этом случае важно помнить эту мысль Конфуция, «Если ты ненавидишь, значит тебя победили».