Հարգելի՛ հետևորդներ, կարևորում ենք ևս մեկ անգամ հիշեցնել, որ «Բազմազանություն» սոցիալ-մշակութային, իրավապաշտպան ՀԿ-ն 2020թ․ հոկտեմբերի 15-ից դեկտեմբերի 15-ն իրականացրել է «Խթանելով փոխօգնության և ինքնահոգատարության մշակույթը» կարճաժամկետ ծրագիրը, որի նպատակն էր խթանել խոցելի և թիրախավորված խմբերի ծնողների շրջանում (այս դեպքում ԼԳԲՏԻՔ+ և մշակութային այլ ինքնություն ունեցող անձանց) ինքնահոգատարության ու փոխօգնության մշակույթը և զարգացնել մի շարք հմտություններ, որոնք կարող են հետագայում օգտակար լինել նրանց համար։ Ծրագիրը իրականացվել է «Հայաստանում Կանանց հիմնադրամի» ֆինանսական աջակցությամբ։
Ծրագրի ընթացքում իրականացրել ենք հոգեբանական հանդիպում, պարային թերապիա, ինչպես նաև այցեր մշակութային մի քանի կենտրոններ և այլ հանդիպումներ։ Մասնակից ծնողները, ակտիվ ներկայացնելով իրենց կարիքները կարևորեցին բարձրարայնել հանդիպումներին նոր մարդկանց ներգրավման մասին, որոնք նույնպես կարիք ունեն խթանելու իրենց հմտությունները, այդ թվում հայրերն ու ընտանիքի այլ անդամներ։ Բարձր են գնահատել մեր աշխատանքն ուղղված ծնող-երեխա հարաբերությունների կարևորմանը, որի արդյունքում երևան են գալիս մի շարք թաքնված կարիքներ։
Ծնողները կարևորել են համայնքի ակտիվությունը, ինչպես նաև մշակութային այլ ինքնություն ունեցող անձանց և ԼԳԲՏՔ+ անձանց միջև բարեկամական հարաբերությունների հաստատումը։

Уважаемые подписчики, считаем важным напомнить вам, что «ДайверСити» социально-культурная правозащитная НПО с 15 октября по 15 декабря 2020 года осуществила «Продвигая культуру взаимопомощи и само заботы» краткосрочную программу с родителями уязвимых и целевых групп (так же ЛГБТИК+ и лиц с отличными культурными ценностями), цель которой являлось продвижение культуры само заботы и взаимопомощи и развитие некоторых навыков, которые могут пригодиться и быть полезными для них в будущем. Программа была осуществлена при финансовой поддержке «Фонда Женщин в Армении».
В течении программы мы осуществили встречу с психологом, танцевальную терапию, а так же посещение некоторых культурных объектов и прочие встречи. Родители-участники, активно представляя свои нужды, так же отметили, что есть потребность, для привлечения новых участников, в том числе отцов и других членов семьи, которые так же имеют потребность развития навыков. Высоко оценили наш серьезный подход к работе, направленной на взаимоотношение ребенок-родитель, что привело к выявлению ряда скрытых нужд.
Для родителей стала важна активность сообщества, а так же налаживание хороших взаимоотношений с людьми отличной культуры, имеющих другое тождество и ЛГБТК+ людей.