ՍՈւԳԻ | սեռական ուղվածություն և գենդերային ինքնություն
Հայաստանում օգոստոսի 3-ը նշվում է որպես ԼԳԲՏՔ+ անձանց իրավունքների համար պայքարի ազգային օր, որը 2020 թվականին սկզբնավորել է «ՓԻՆՔ» իրավապաշտպան ՀԿ-ն։ Օրվա հիմքում դրվել է ԼԳԲՏՔ+ անձանց նկատմամբ առկա խտրականության մասին բարձրաձայնելու, նրանց խնդիրների վրա միջազգային մարմինների և պետական կառույցների ուշադրությունը հրավիրելու կարևորությունը։
Օրը խորհրդանշական է։
Որպես ԼԳԲՏՔ+ անձանց նկատմամբ սեռական ուղվածության ու գենդերային ինքնության հիմքով խտրականության ու բռնությունների մասին բարձրաձայնման, ԼԳԲՏՔ+ անձանց իրավունքների համար պայքարի ազգային օր ընտրվել է օգոստոսի 3-ը, քանի որ 2018 թվականի նույն օրը Սյունիքի մարզի Շուռնուխ համայնքում 9 երիտասարդներ, այդ թվում՝ ԼԳԲՏՔ+ ակտիվիստներ, բռնության են ենթարկվել ավելի քան 20 անձի կողմից՝ իրենց իրական կամ ենթադրյալ ՍՈւԳԻ պատճառով: Քրեական գործով վարույթը կարճվել է քննիչի որոշմամբ, սակայն հետագայում որոշումը վերացվել է դատարանի կողմից: Բռնությունից անցել է շուրջ 3 տարի, սակայն քննչական գործողությունները դեռևս չեն վերսկսվել, իսկ բռնություն գործադրած որևէ անձի մեղադրանք չի առաջադրվել: Տուժողները շարունակում են պայքարել իրենց իրավունքների համար նախաքննության մարմիններում և դատական տարբեր ատյաններում:
2020 թվականին, «Բազմազանություն» ՀԿ-ի նախագահ Արտակ Ադամը, համագործակցելով «ՓԻՆՔ» ՀԿ-ի հետ, ևս միացավ պայքարի օրվան և բարձրաձայնեց իր նկատմամբ տեղի ունեցած բռնության մասին։
Այսպիսով՝ այս տարի ևս, ենք միանում ենք բարձրաձայնելու ԼԳԲՏՔ+ անձանց նկատմամբ ՍՈւԳԻ հիմքով խտրականության մասին, կանխելու բռնության դրսևորումները, և կոչ ենք անում բոլորին միանալու մեզ, խրախուսելու հավասարությունը և արդարությունը։
Մենք պահանջում ենք արդարադատություն և արդարամտություն, հավատալով, որ կգա մի օր, երբ մեր հաաարակություններն իրոք կլինեն բազմազան։

СОГИ | Сексуальная ориентация  и Гендерная идентичность
В Армении 3 августа отмечается как национальный день борьбы за права ЛГБТК+, который в 2020-ом году основали “ПИНК” правозащитная НПО. В основу праздника легло освещение проблем с дискриминацией по отношению к ЛГБТК+ сообществу, привлекая внимание международных и государственных деятелей.
День символизирует.
В качестве дня освещения дискриминации по отношению к ЛГБТК+ сообществу на основе сексуальной ориентации и гендерной идентичности, национальным днем борьбы за права ЛГБТК+ был выбран 3 августа, в следствии происшествия 2018-ого года, в провинции Шурнух региона Сюник. 9 человек, в том числе и ЛГБТК+ активисты, подверглись насилию со стороны более 20 человек, за действительную или предполагаемую, с их стороны, СОГИ-у. Уголовное дело было прекращено со стороны следователя, однако в последствии дело пересмотрел суд. Со дня насилия прошло 3 года, однако расследование так и не было возобновлено, не было никаких заявлений и жалоб на участников насилия. Пострадавшие продолжают бороться за их права в органах правительственного следствия и различных судах.
В 2020-ом году президент НПО “ДайверСити” Артак Адам, в сотрудничестве с НПО “ПИНК”, так же примкнул ко дню борьбы, освещая о случаях насилия по отношению к нему.
Итак, и в этом году мы присоединяемся, чтобы поднять тему дискриминации на почве СОГИ по отношению к ЛГБТК+ сообществу, предотвращению проявлении насилия, призываем всех присоединиться к нам, чтобы способствовать равенству и справедливости.
Мы требуем справедливость и равноправие, надеясь, что настанет день, когда наше общество, действительно, станет разнообразным.