«Բազմազանություն» սոցիալ-մշակութային, իրավապաշտպան ՀԿ-ն, ԵՄ ֆինանսական աջակցությամբ իրականացվող «Արևելյան գործընկերություն» նախաձեռնության «Adapt-an-App Sprint» ծրագրի շրջանակներում 2021 թվականի փետրվար-մարտ ամիսների ընթացքում իրականացրեց «Companion Map Armenia» ծրագիրը, որի շրջանակներում ՀԿ-ն ստեղծեց «Ուղեցույց» վեբհավելվածը։
«Ուղեցույցն» ինտերակտիվ քարտեզ է, որի վրա տեղորոշված են հանրային վայրերն՝ ըստ դրանց հասանելիության մակարդակի հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար: Հավելվածում ներառված է լինելու ՀՀ ողջ տարածքը։ Քարտեզում վայրերի հասանելիության վերաբերյալ տեղորոշումն իրականացվում է հավելվածը ներբեռնող և օգտագործող անձանց կողմից թողնված կարծիքների ու գնահատականների հիման վրա (հասանելի է, հասանելի չէ, կիսով չափ է հասանելի և այլ լրացուցիչ գնահատականներ)։
Հավելվածն անցել է թեստավորման փուլ ExterTest կազմակերպության կողմից։
“Campanion Map Armenia” ծրագրի նպատակն էր ստեղծել հնարավորություններ հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար, բարձրաձայնել, որ հատկապես Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո առավել կարևոր է ուշադրություն դարձնել հանրային վայրերի հասանելիության ապահովմանը։
«Բազմազանություն» ՀԿ-ն ծրագրի շրջանակներում համագործակցել է մի շարք տեղական ու միջազգային ՔՀԿ-ների ու ՀԿ-ների հետ, ինչպես նաև ներգրավել է ավելի քան 30 կամավոր, որոնք աջակցել են համալրել հավելվածը։
Մյուս կողմից, ծրագրի իրականացման ընթացքում, ԲՍՄԻ ՀԿ-ն ակտիվ գրավոր համագործակցության մեջ է եղել պետական կառույցների հետ, այդ թվում նախարարությունների և Երևանի քաղաքապետարանի։
Ուղեցույց հավելվածի մասին տեղեկատվական աղբյուրներին կարող եք հետևել․
Youtube: Ուղեցույց | Ughecuyc.am
Telegram: @ughecuyc
Email: ughecuyc@gmail.com
Հիշեցնենք, որ «Բազմազանություն» ՀԿ-ի առաքելությունն է նպաստել խոցելի ու թիրախավորված անձանց, այդ թվում՝ ԼԳԲՏՔ+, մշակութային, ազգային  այլ ինքնություն ու հաշմանդամություն ունեցաղ անձանց, կանանց ու աղջիկների շահերի պաշտպանությանը, ստեղծել ապահով միջավայր երիտասարդական ակտիվ խմբերի համար և նպաստել հասարակությունում առկա վերոնշյալ խմբերին անմիջականորեն հարող խնդիրների բարձրաձայնմանը։

«Дайверсити» социально-культурна, правозащитная НПО, при финансовой поддержке Евросоюза осуществляющегося инициативой «Восточное партнерство» в рамках программы «Adapt-an-App Sprint» в февраль-марте 2021 года осуществила программу «Companion Map Armenia», в последствии которой НПО создала веб-приложение «Ughecuyc.am».
«Ughecuyc.am» — это интерактивная карта, на которой отмечены общественные места, по мере их доступности для людей, у которых есть опорно-двигательный трудности. В приложении будет включена вся территория РА. Сведенья о доступности данного места осуществляется на основании оценок и комментарий пользователей (доступно, не доступно, доступно не полностью, и т.д.).
Приложение прошло ряд тестирований от организации ExterTest.
Целью программы «Campanion Map Armenia» было создание возможностей для людей с опорно-двигательный трудностями, поднятие этой темы, тем более, после второй войны в Арцахе, обратить внимание на создание необходимых условий в общественных местах.
«Дайверсити» НПО, в рамках программы, сотрудничала с рядом отечественных и международных ОГО и НПО, так же привлекла более чем 30 волонтёров, которые помогали нам в заполнении сведений об объектах в приложении.
С другой стороны, в течении осуществления программы, ДСНПО была в активной переписке с государственными учреждениями, в том числе министерствами и мэрией Еревана.
Вы можете следить за информацией о приложении по этим источникам:
Youtube: Угецуйц | Ughecuyc.am
Telegram: @ughecuyc
Email: ughecuyc@gmail.com
Напоминаем, что миссией «Дайверсити» НПО является способствование поднятию проблем уязвимых целевых групп людей, в том числе ЛГБТК+, культурных и национальных меньшинств, людей имеющих отличную идентификацию, защита прав женщин и девушек, создание безопасного пространства для активных молодежных групп и способствовать поднятию проблем определенных групп в нашем обществе.