Հայաստանում մի խումբ ֆեմինիստներ տարիներ շարունակ պայքարում են հայրիշխանության դեմ, հանուն հավասարության և պարբերաբար բարձրաձայնում բոլոր այն խնդիրները, որոնք ձևավորվել են կանանց ու աղջիկների շուրջ։ Մյուս կողմից վերաիմաստավորելով և վերաքաղաքականացնելով մարտի 8-ը որպես կանանց իրավունքների պայքարի օր՝ կրկին օրը վերադառնում է իր իրական խորհրդին։
Շուտով, մի խումբ ֆեմինիստ ակտիվիստների կողմից գրվեց գրվեց ֆեմ մանիֆեստը, որից մի հատված ներկայացված է ստորև։
«Մենք չունենք այլ ընտրություն, քան պայքարելը, որպեսզի ծնվելուց հետո էլ աբորտ չանեն մեզ` մեր ձայնը, մեր մարմինը, մեր մտքերը, մեր կարողությունները, ցանկությունները, պատկերացումները, գործողությունները: Որպեսզի կարողանանք ինքնիրացվել, զարգանալ, կայանալ որպես լիարժեք անհատներ:
Մերժում եմ այն համակարգը, որի մեջ ինձ դաստիարակում են և վերաբերվում են որպես ենթարկվող-հնազանդ, տեսակետ չունեցող, անինքնավստահ, հարմարվող, կցորդ:
Գիտակցում եմ, որ ապրում եմ պատրիարխալ, սահմանափակող համակարգում, որտեղ ստորադասը ես եմ, որտեղ ես օբյեկտ եմ, ոչ թե սուբյեկտ: Վստահ եմ, որ եթե ինքս չազատագրվեմ, ոչ ոք իմ փոխարեն դա չի անի:
Ուզում եմ իմանալ իմ տեսակի պատմությունը: Ուզում եմ ինձ չասեն` գնամ կոֆե դնեմ: Ուզում եմ բարձր ձայն հանել և օրգազմ ապրել սեքսի ժամանակ, առանց անբարոյական պիտակվելու: Ուզում եմ մարմինս իմը լինի, բռնության չենթարկվեմ, իմանամ ինքնապաշտպանվել: Ուզում եմ աշխատել և այն մասնագիտությամբ, որն ինքս կընտրեմ` նաև հոգևորական, զինվորական, վարորդ, վարչապետ:
Բարձրաձայնում եմ, որ ազատ եմ` խոսել թե չխոսել և ինչպես արտահայտվել, մասնակցել թե չմասնակցել, ընդդիմանալ թե համաձայնվել: Անընդհատ բախվում եմ` կնիկ ա` հիմար ա, հիստերիկ ա, բան չի հասկանում, կինը ուր` քաղաքականությունն ուր կարծրատիպերի հետ:
Ապրում եմ ոչ իմ տեսակի ստեղծած խաղի կանոններով, որպես ուրիշ, ուրիշի աշխարհում ինձ փնտրելով: Փոխելով ինձ` փոխում եմ աշխարհը:
Ընտրում եմ` ինչպիսին լինել` տարբեր թե՞ մեծամասնության նման, ընդունված մոդելից դուրս թե՞ ներս, կույս լինել թե չլինել, ամուսնանալ թե չամուսնանալ, երեխա ունենալ, թե չունենալ, ամուսնանալով երեխա ունենալ, թե առանց ամուսնանալու: Ընտրում եմ իմ կարգավիճակը, իմ ապրելաձևը, իմ շարժուձևը, հագուկապը, մասնագիտությունը, աշխատանքը, իմ սոցիալական ցանցը: Ընտրում եմ համարձակ լինելը:
Գործում եմ տարբերների հետ հավասարի պես. գործում եմ հանուն. այն դաշտերում, որտեղ ավանդաբար պիտի չլինեի` ընտանիքից դուրս, պետությունից դուրս, իշխանությունից դուրս, հասարակական կարծիքից դուրս:
Իրացնում եմ իմ մտքերը, մարմնի ցանկությունները, երևակայությունը, երազանքները:
Որոշում եմ քննադատել, փոխել, կոտրել, ապրել, պարել, ստեղծել, սիրել:
Ստեղծում եմ իմ իրականությունը և հրավիրում եմ ձեզ այն ինձ հետ կիսելու:
Առաջարկում եմ առաջարկել բոլոր չառաջարկված առաջարկները:
Ինձ սահմանափակելն անհնար է, ես դուրս եմ եկել սահմաններից, ես չափս անցել եմ ու ինձ բռնել էլ չի լինի»։
Շատ էն փողոցային արվեստի օրինակները, որոնք իրականացվել են տարբեր ֆեմինիստական խմբերի կողմից։ փողոցային արտ-գրառումների միջոցով կանայք ու աղջիկները բազմիցս բարձրաձայնել ու բարձրաձայնում են տարատեսակ խնդիրներ, ինչպիսիք են կանանց ու աղջիկների մարմնի ազատականացման, կանանց քաղաքական ներգրավման, կանանց սեռականության, այդ թվում՝ նույնասեռական, երկսեռական, փոխսեռական անձանց շուրջ ձևավորված խնդիրները, սեռական ուղվածության ու սեռի հիմքով խտրականությունը, սեռապաշտությունը, հղիության արհեստական ընդհատման հարցերը և այլն։
Տարիներ շարունակ ֆեմինիստակն լայն շրջաններում տարբեր կանայք ու աղջիկներ, ինչպես նաև համախոհներ պայքարել են ընտանեկան բռնության դեմ և հանուն կանանց մարդու իրավունքների։ Պայքարակից ընկերներն ու քույրերը բազմիցս բարձրաձայնել են կնասպանությունների մասին, որոնք պատճառը եղել է ընտանեկան բռնությունը։
Սակայն նոր չէ հայ ֆեմինիզմի պատմությունը։ Դեռևս 19րդ դարում և շատ ավելի վաղ կանանց պայքարը ընդգրկուն տեղ է ունեցել հասարակական, քաղաքական և պետական ոլորտներում։
Դեռ ավելին՝ հայ կին գրողներից շատերը, բազմիցս խոսել են կանանց ու աղջիկների շուրջ ձևավորված խնդիրների ու հարցերի մասին։ Այդպիսիք են օրինակ Զաբել Եսայանը, Սրբուհի Տյուսաբտ, Սիպիլը, և այլք։
Ֆեմինիստական պայքարի արդյունքում, մի շարք հարցեր գրեթե լուծումներ են ստացել։ Կնոջ ազատագրումը շարունակվում է։ Դեռ ավելին, Հայաստանում ֆեմինիստական և հայրիշխանության դեմ պայքրի արդյունքում Մարտի 8-ը վերադառնում է իր իրական, քաղաքական իմաստին։
1970-ականներին աշխարհով անցնում էր «ֆեմինիզմի երկրորդ ալիքը», և կանանց կազմակերպություններն ակտիվորեն ճնշում էին գործադրում իրենց երկրների իշխանությունների վրա` պահանջելով գործնականում կանանց ու աղջիկների համար ապահովել հավասար իրավունքներ ու հնարավորություններ: Այդ զանգվածային ու նպատակաուղղված ջանքերի արդյունքներում եվրոպական և հյուսիսամերիկյան երկրների ազգային օրենսդրությունների մեջ փոփոխություններ տեղի ունեցան: Բացի դա, ՄԱԿ-ը 1975 թվականը հռչակեց Կանանց տարի, որպեսզի ուշադրություն հրավիրի կանանց նկատմամբ խտրականության հարցերի վրա։ 1977թ. ՄԱԿի Գլխավոր Ասամբլեան ընդունեց 32/142 բանաձևը, համաձայն որի անդամ-պետություններից յուրաքանչյուրին առաջարկվում էր նշել Կանանց իրավունքների միջազգային օրը: 1979թ. Գլխավոր Ասամբլեան ընդունեց Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիան, որը վավերացրեց 150 երկիր, այդ թվում՝ Հայաստանը 1993թ-ին:
Նկարներից որոշների հեղինակային իրավունքը պատկանում է Կազմակերպությանը, իսկ մյուսները վերցված են հայ ֆեմինիստների սոցցանցերից։ Տեքստում կան մեջբերումներ epress.am լրատվականից։

В Армении группа феминистов борется с патриархатом вот уже несколько лет, во имя равенства время от времени поднимают все проблемы, которые формируются вокруг девушек и женщин. Таким образом влияя на переосмысление и пере политизацию 8-ого марта, делая его днем борьбы за права женщин, направляя посыл этого дня к истинным истокам.
Вскоре, от лица одной группы феминистских активистов был написан фем манифест, с частью которого вы можете ознакомиться чуть ниже.
«У нас нет другого выхода, кроме как борьбы, за то что бы и после рождения с нами не совершали аборт, лишая права собственного голоса, тела, мыслей, умений, желаний, представлений, действий. Возможности само развиваться и само реализовываться, состояться как полноценные личности.
Отрекаюсь от такой системы, где меня воспитывают как подчинённую и покорную, не имеющую собственную точку зрения, не уверенную, подстраивающуюся, придатком.
Осознаю, что живу в патриархальной, ограничивающей системе, где являюсь второстепенной, где являюсь объектом, а не субъектом. Уверенна, что если я сама не освобожусь, за меня это ни кто не заделает.
Хочу знать историю своего вида. Не хочу что бы меня указывали и посылали на кухню. Хочу издавать громкие звуки и переживать оргазм во время секса, без страха на ярлык – проститутка. Хочу, что бы мое тело принадлежало мне, не поддавалось насилию, знать как само обороняться. Хочу работать по той профессии, которую сама выберу, как церковнслужительницей, военной, водителем, премьер-министром.
Говорить, не говорить или как мне выражаться, учавствовать или нет, возразить или согласиться — провозглашаю себя свободной! Все время сталкиваюсь со стереотипами в роде: Ну это же женщина — недалекая, истеричка, ни черта не смыслит, где женщина и где политика!
Живу по канонам не своего вида, как чужая, в чужом мире и ищу себя. В поисках меняю мир вокруг себя.
Выбираю какой мне быть: отличной или как большинство, вне признанной модели или же в ее рамках, быть девственницей или нет, выйти замуж или нет, а выйдя замуж родить ребенка или нет, или родить ребенка не уходя замуж. Выбираю свое положение, образ жизни, манеру поведения, внешний вид, профессию, работу, свою социальную сеть. Выбираю быть смелой.
Взаимодействую с отличными от меня людьми на ровне, взаимодействую во имя в тех сферах, где меня, по-видимому, не должно было быть: вне семьи, вне государства, вне власти, вне общественного мнения.
Проявляю свои мысли, телесные желания, воображение, мечты.
Решаю осуждать, менять, ломать, жить, танцевать, создавать, любить.
Создаю свою реальность и предлагаю делиться этим с вами.
Предлагаю предлагать все не предложенные предложения.
Меня не возможно ограничить, я вышла из рамок, я перешла все границы и меня больше не возможно поймать.»
Есть много примеров уличного искусства, которые были сделаны разными феминистическими группами. С помощью уличных арт-надписей женщины и девушки не раз поднимали и поднимают темы на разные насущные проблемы, такие как либерализация собственного тела, привлечения женщин в политику, свободу сексуальности женщин, а так же однополой сексуальности, двуполых людей, как и на тему проблем вокруг людей с измененной сексуальностью, дискриминации по признаку сексуальной ориентации и на основании пола человека, искусственное прерывание беременности по половому признаку и т.д.
Многие годы в широких феминистических кругах разные женщины и девушки, так и единомышленники боролись против насилия и за права женщин, как за права человека. Собратья и сестры не однократно поднимали тему женоубийств, причиной которых являлось домашнее насилие.
Однако история армянского феминизма так же не нова. Еще в далеком 19-ом веке, даже раньше борьба женщин имело свое весомое место в общественных, политических и государственных сферах.
Более того, большинство армянских писательниц не однократно говорили о проблемах и вопросах, создававшихся вокруг женщин и девушек. Вот имена некоторых из них: Забел Есаян, Србуи Тюсабт, Сипил и т.д.
В последствии феминистической борьбы, ряд вопросов получили решения. Освобождение женщин продолжается. Тем более, в последствии Армянской феминистической и противпатриархальной борьбы 8-ое марта возвращается к своему истинному, политическому значению.
В 1970-х по миру прошлась «вторая волна феминизма» и женские организации активно подавляли власть своих стран, требуя равную возможность и право женщинам и девушкам работать на заводах. Под таким масштабным давлением власти Европы и Северной Америки внесли поправки в конституцию и в законодательство. Кроме того, ООН весь 1975-ый год провозгласил годом женщин, да бы обратили внимание на неравное отношение и проблеме дискриминации по половому признаку. В 1977-ом году Генеральная Ассамблея ООН приняла формулу 32/142, согласно которой каждому из стран-членов предлагалось отмечать международный день прав женщин. В 1979-ом году Генеральная Ассамблея приняла конвенцию по уничтожению всех видов дискриминаций по отношению к женщинам, которую подписали 150 стран, в том числе и Армения в 1993-ем году.
АВТОРСКИЕ ПРАВА НЕКОТОРЫХ ФОТОГРАФИЙ ПРИНАДЛЕЖАТ ОРГАНИЗАЦИИ, А ОСТАЛЬНЫЕ ВЗЯТЫ ИЗ ФЕМИНИСТИЧЕСКИХ СОЦИАЛЬНЫХ СЕТЕИ. В ТЕКСТЕ ЕСТЬ ЦЫТАТЫ ИЗ ОНЛАЙН ГАЗЕТЫ EPRESS.AM