«Բազմազանություն» սոցիալ-մշակութային, իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը (ՀԿ) «Նպաստել խտրականության նվազեցմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում փետրվարի 5-6-ը իրականացրեց երկօրյա վերապատրաստման դասընթաց հոգեկան առողջության կենտրոնների աշխատակիցների, նախազորակոչային ու զորակոչային տարիքի խոցելի ու թիրախավորված անձանց, նրանց հարազատների, նրանց իրավունքներով զբաղվող կազմակերպությունների անդամների և անհատների համար։
Դասընթացի թեմաներն էին․
• «Խտրականությունը, տեսակները և դրսևորումները»
• «Խտրականության ազդեցությունը անձանց վրա»,
• «Հավասարության իրավունք»,
• «Խոցելի ու թիրախավորված անձանց հետ աշխատանքի զգայուն մոտեցումը զինվորական կոմիսարիատներում»,
• «Զորակոչի ընթացքում զորակոչիկների ու զորակոչային հանձնաժողովի անդամների, զինվորական կոմիսարիատների ներկայացուցիչների իրավունքներն ու պարտականությունները»,
• «Զորակոչի օրինական կարգավորումները»։
Վերապատրաստման դասընթացավարներն էին «Բազմազանություն» ՀԿ-ի նախագահ, իրավապաշտպան Արտակ Ադամը և փաստաբան, հետազոտող Անահիտ Մկրտչյանը։
Դասընթացի նպատակն էր  նպաստել Հայաստանում զորակոչիկների նկատմամբ խտրականության նվազմանը և զորակոչիկների շրջանում իրավունքների մասին իրազեկմանը։
«Նպաստել խտրականության նվազեցմանը Հայաստանում» ծրագիրն իրականացվում է  Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ և «Մարդը կարիքի մեջ» կազմակերպության կողմից իրականացվող «Քաղաքացիական հասարակության դերակատարները՝ որպես փոփոխությունների կրողներ Հարավային Կովկասում և Մոլդովայում» ծրագրի շրջանակում։

Социально-культурная, правозащитная не-правительская организация «ДайверСити» (НПО), в рамках программы «Воздействие на понижение уровня дискриминации в Армении», 5-6 февраля осуществила двухдневный семинар по повышению квалификации с рабочими центров психологического здоровья, уязвимыми и целевыми группами лиц допризывного и призывного возраста, их родными, индивидуальными людьми и членами организаций, которые занимаются их правами.
Темы семинара:
- «Дискриминация, разновидности и проявления»
- «Влияние дискриминации на людей»
- «Правовое равенство»
- «Деликатный рабочий подход к уязвимым и целевым группам в военных комиссариатах»
- «Права и обязанности представителей военных комиссариатов, членов призывной комиссии и призывников в течении призывного периода»
- «Правовые нормы призыва»
Семинар по повышению квалификации вели — президент НПО «ДайверСити» и правозащитник Артак Адам, а также юрист и исследователь Анаит Мкртчян.
Целью семинара было воздействие на понижение уровня дискриминации по отношению к призывникам и поднятие уровня правовой сознательности в Армении.
Программа «Воздействие на уровень понижения дискриминации в Армении» осуществляется при финансовой поддержке Европейского Союза и со стороны организации «Человек в нужде», в рамках программы «Субъекты гражданского общества как носители перемен на Южном Кавказе и в Молдове».