«Բազմազանություն» սոցիալ-մշակութային, իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը (ՀԿ) Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ և «Մարդը կարիքի մեջ» հայաստանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող «Քաղաքացիական հասարակության դերակատարները՝ որպես փոփոխությունների կրողներ Հարավային Կովկասում և Մոլդովայում» ծրագրի շրջանակում իրականացրեց «Նպաստել խտրականության նվազեցմանը Հայաստանում» ծրագիրը։
Ծրագրի տևողությունը 6 ամիս էր, մեկնարկը՝ 20․10․2021թ-ին։
«Նպաստել խտրականության նվազեցմանը Հայաստանում» ծրագրի նպատակն էր հարցում կատարելու միջոցով բացահայտել նախազորակոչի ընթացքում ԳԲՏՔ+ անձանց, ազգային փոքրամասնությունների, հաշմանդամություն, մշակութային այլ ինքնություն ունեցող անձանց՝ ներառյալ ենթամշակույթ և հակամշակույթ կրող անձանց նկատմամբ խտրականության դեպքերը և պատրաստել համապարփակ զեկույց դրա վերաբերյալ, ինչպես նաև իրականացնել տեղեկատվական արշավ՝ սկիզբ դնելով հանրային դիսկուրսի՝ խտրականության ու բռնությունների դեպքերը հնարավորինս նվազեցնելու նպատակով։
«Բազմազանություն» ՀԿ-ն զեկույցի հիման վրա պատրաստել է նաև տեղեկատվական տեսանյութ խտրականության կանխարգելման մասին, ինչպես նաև ձեռնարկ՝ նախատեսված ԳԲՏՔ+ անձանց, ազգային փոքրամասնությունների, հաշմանդամություն, մշակութային այլ ինքնություն ունեցող՝ ներառյալ հակամշակույթ ու ենթամշակույթ կրող անձանց համար՝ մարդու իրավունքների մասին։ Պլանավորվում է նաև իրականացնել վերապատրաստման դասընթաց զինկոմիսարիատների և հոգեկան առողջության կենտրոնների աշխատակիցների համար։
Հիշեցնենք, որ ԲՍՄԻ ՀԿ-ն ստեղծվել է 2019 թվականին, որի գործունեության նպատակն է նպաստել Հայաստանում մշակութային բազմազանության զարգացմանն ու ճանաչմանը՝ իրավապաշտպան, սոցիալական, կրթական և տեղեկատվական գործունեության միջոցով։

Правозащитная, социально-культурная не правительская организация (НПО) “ДайверСити” осуществляет программу «Воздействие на понижение степени дискриминации в Армении» в рамках программы «Субъекты гражданского общества в качестве носителей перемен на Южном Кавказе и в Молдове», осуществляемой филиалом “Человек в нужде” в Армении и финансовой поддержке Евросоюза.
Продолжительность программы 6 месяцев, старт был дан 20.10.2021-ого.
Цель программы «Воздействие на понижение степени дискриминации в Армении» выявления случаев дискриминации среди: ГБТК+ лиц допризывного периода; национальных меньшинств; лиц с отличной идентификацией, культурой, включая субкультуры и антикультуры и лиц с ограниченными возможностями, методом опроса, и подготовить развернутый отчет, а также осуществить информационную компанию, что даст начало публичному дискурсу, цель которой станет понижение уровня случаев дискриминаций и насилия.
На основе отчета, «ДайверСити» НПО приготовит информационный визуальный контент о профилактике дискриминации, а также руководство о правах человека предназначенных для лиц ГБТК+, национальных меньшинств, лиц с отличной идентификацией, культурой, включая субкультуры и антикультур, лиц с ограниченными возможностями. Так же планируется учебный курс, предназначенный для работников военных комиссариатов и центров психического здоровья.
Напоминаем, что ДС НПО была основана в 2019-ом году, целью деятельности которой является воздействие на культурное развитие разнообразия и признания в Армении способом авиационной, социальной, образовательной и информативной деятельностями.